O agility
Agility je psí sport, kde hlavním cílem je zdolat překážky co nejpřesněji a v daném pořadí, nejlépe v co nejkratším čase. Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem. Kromě toho je každý trénink i závod výbornou příležitostí pro socializaci psa - jinými slovy pes se v tomto prostředí naučí stýkat s ostatními psy i lidmi, zvykne si na ně a eliminuje se tak případný strach.
Překážky na trati se dělí do tří skupin:
1) skokové - skok vysoký, daleký, zeď
2) zónové - kladina, áčko, houpačka
3) ostatní - tunely pevné a látkové, kruh, slalom a stůl
Plemena vhodná pro agility:
Na plemeni dá se říct nezáleží. Samozřejmě jsou plemena, která se pro tento sport hodí více např. border kolie, šeltie, pudl, belgičtí ovčáci a další. Jsou ale plemena, která jsou méně vhodná pro běhání, jako např.všechna těžší plemena. Hůř se běhá i pejskům se zkráceným čenichem. Nikde ovšem není psáno, že by tyto vyjímky sport dělat nemohli..naopak hlavní je, aby sport pejska bavil!!!
Tvůrci agility postupně vytvořili 3 velikostní kategorie podle kohoutkové výšky, aby mohli závodit jak jezevčíci, tak ovčáci a další.
1) malý(small) - psi do 34,99cm
2) střední(medium) - psi od 35 do 42,99 cm
3) velká(large) - od 43 cm a výše
-podle nich je také stanovena konečná výška překážek
Týmy v agility jsou rozděleni do 3 skupin, podle výkonosti-A1 (začátečníci), A2, A3 (pokročilý)
Pravidla jsou prakticky shodná s parkurem koňským. Tým tvoří psovod a pes. Psovod navádí psa na jednotlivé překážky v daném pořadí a čase. Za každou chybu nebo překročený časový limit je tým penalizován trestnými body. Nutno podotknout, že pes se na trati pohybuje bez obojku a vodítka, pouze na akustické a vizuální povely psovoda. Z toho vyplývá, že pes musí být perfektně ovladatelný. Pokud pes překoná překážku mimo pořadí, případně překročí max. časový limit nebo opustí parkur, následuje diskvalifikace.
Příklady diskvalifikace:
- překonání jiné, než určené překážky
- překonání správné překážky, ale v opačném směru
- shození překážky (ať psem nebo psovodem), nelze ji už překonat
- hrubé zacházení se psem
- použití motivačních pomůcek (pamlsky, hračky apod.)
- pes má obojek bez souhlasu rozhodčího
- pes během závodu opustí ohraničený prostor parkuru
- vyvenčení psa na parkuru
Některé parkury jsou spíš technické, kdy psovod hodně stojí na místě a pohybuje se jen jeho pes, jiné jsou hodně běhavé. Závody často uvidíte při výstavách psů, hlavně těch mezinárodních, jinak se závodí především na kynologických cvičištích. Cílem je, aby byl hafan spokojený a šťastný za čas, strávený s vámi.
PŘEKÁŽKY:
Skok daleký
-na parkuru musí být zařazen tak, aby náběh na něj byl v přímém směru
Skoková překážka
Kruh
- musí být stabilní, aby ji pes nemohl lehce shodit
Tunel
Áčko
Slalom
Houpačka