Jdi na obsah Jdi na menu
 


Charakteristika plemene

18. 3. 2009

Border kolie, známá jako nejinteligentnější plemeno, vyžaduje práci, která ji bude naplňovat dojmem, že mohla něco udělat pro svého pána. Reaguje na sebemenší podnět z jeho strany.V pasení stáda ovcí nemá konkurenci, velice úspěšná je i v různých kynologických sportech, jako je např. agility, flyball, dog frisbee a další. Velmi ráda aportuje.Potřebuje neustále zaměstnávat svůj mozek, nesnáší nudu, ani nějaké celodenní povalování. Má ráda pohyb a vyžaduje ho i od svého pána. Je to plemeno odolné, fyzicky zdatné, mrštné, ale i velmi hravé. Práci dá se říct vyhledává, pokud jí nemá, najde si jí sama a to v podobě ničení bytu nebo jiných naschválů. Velmi rychle se učí a vyžaduje jasné povely, na které reaguje téměř okamžitě. Od štěněte se postupně fixuje na jednu osobu, kterou bere jako tu hlavní.

Border kolie byla plemenem vždy na práci. Vznikla kdesi na britsko-skotském pomezí (border= hranice, colley=anglické plemeno ovcí). Je produktem křížení růtných typů anglických ovčáckých psů. Cílem bylo vyšlechtit psa s vynikajícími pracovními schopnostmi, odolný vůči skotskému podnebí, nesměl být agresivní, ale naopak velmi inteligentní, obratný a rychlý.

V r. 1906 byla založena International Sheep Dog Society (ISDS), jejímž cílem je podržet, rozvinout a ochránit mimořádné schopnosti border collií, které jsou dnes nejlepšími ovčáckými psy světa. V plemenné knize ISDS jsou evidovány jen border collie, které prokáží své mimořádné schopnosti. Border collie vzbudila také zájem anglického Kennel klubu. Bylo třeba vytvořit standart plemene. Anglickým Kennel klubem byl uznán roku 1976, FCI pak v roce 1988.

Border collie mají dvě typické vlastnosti výrazně je odlišující od ostatních plemen. Její plíživý pohyb s dopředu vystrčenou, nízko nesenou hlavou a oko, které se fixuje na zvíře při nahánění, při zastavení, při pohybu vpřed, nebo změně místa. Je to jediné plemeno, které zvíře ovlivňuje tímto způsobem. Dokáže pást téměř cokoliv.


Obrazek

Border kolie vždy vykonává práci k plné spokojenosti svého pána. Jejich energetická a citlivá povaha je neodolatelná. Tím se stávají jedinečnými mezi plemeny.

                                                                                                       

Obrazek

 Zdroj .. BCCZ

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář